Ο Πόντος στην τέχνη της Ζωγραφικής

Στα πλαίσια του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού και του Πολιτιστικού Προγράμματος για τον Πόντο, τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου, μαθητές και εκπαιδευτικοί του ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας επισκέφθηκαν στον χώρο της, την πολυβραβευμένη ζωγράφο Βασιλική Σιδηροπούλου – Καραμήτσου.Η κυρία Βασιλική μας υποδέχθηκε με χαρά και αφού πρώτα αυτοσυστήθηκε, μας μίλησε για την τέχνη της και για την εώς τώρα πορεία της. Η καταγωγή των παππούδων της από τον Πόντο και η λατρεία της για τον πολύπαθο Ποντιακό Ελληνισμό , δεν άφησαν ασυγκίνητη την έμπνευση και τα πινέλα της. Ως εσωτερική, επιτακτική ανάγκη και αγόγγυστα αποτύπωσε στους καμβάδες της, ότι από τον Πόντο φέρει στο νου και στην ψυχή της : Παναγία Σουμελά, Μοναστήρια του Πόντου, φορεσιές παραδοσιακές, ξεριζωμός, είναι μερικά από τα αγαπημένα θέματα. Μαθητές κι εκπαιδευτικοί μέσα από έναν επικοδομητικό διάλογο μάθαμε καινούρια πράγματα, θαυμάσαμε τα πανέμορφα έργα τέχνης, και συγκινηθήκαμε από τη θέρμη με την οποία μας μιλούσε γι’ συτά. Η υπέροχη αυτή επίσκεψη, έκλεισε με γλυκά κεράσματα και φυσικά με σπιτικά, χειροποίητα ποντιακά ωτία, τα οποία παρασκεύασε η κυρία Λίζα Πολυχρονίδου – Σιδηροπούλου, μητέρα της καλλιτέχνιδος!
Ευχαριστούμε από καρδιάς, την εξαίρετη ζωγράφο, κυρία Βασιλική Σιδηροπούλου – Καραμήτσου για την εγκάρδια φιλοξενία και για όλα όσα διδαχθήκαμε από αυτήν!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Παυλίδου Όλγα
Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: Μανωλοπούλου Ελένη, Τέτου Ελένη, Κατσογιάννη Νικολέτα, Δουλδούρη Γεωργία, Ζιώγος Γεώργιος